Finał projektu “Złóż meldunek Marszałkowi”

meldunek_plakat_A4 (2)

“Złóż meldunek Marszałkowi” to cykl wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie w jubileuszowym roku 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Ideą i wspólnym mianownikiem dla wszystkich wydarzeń jest przypomnienie zwycięskiej wiktorii 1920 roku i przybliżenie mieszkańcom miasta kontekstu lokalnego, a także miejsc pamięci związanych z 1920 rokiem. W odpowiedzi na sytuację pandemiczną i potrzebę zwiększenia dostępności do kultury część działań przeniesiono do sieci.

Początek w źródłach

Twórcy projektu analizując źródła historyczne, rozpoczęli swoją opowieść od przypomnienia, że podczas Bitwy Warszawskiej na terenie miasta nocował Marszałek Józef Piłsudski (17/18 sierpnia 1920) a harcerze z miejscowej 1. drużyny im. T. Kościuszki pełnili wówczas służbę kurierską i zdawali Marszałkowi meldunki zrzucane przez samoloty zwiadowcze. Ta historia stała się początkiem projektu, w ramach którego powstał mural, a także szereg działań towarzyszących.

Mural

Od kilku tygodni możemy obserwować postępy prac przy muralu zlokalizowanego na ścianie hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Długiej. Jego tematyka nawiązuje do Bitwy Warszawskiej i bezpośrednio odnosi się do zaangażowania harcerzy przy przenoszeniu meldunków Marszałkowi. Autor i wykonawca projektu Grzegorz Mikulski zdradza, że do wykonania muralu użyto 18 kolorów, 55 litrów farby, mural zajmuje ok. 105 m2, a prace przy ścianie zajęły ok. 4 tygodni.

Warsztaty i gra miejska

W ramach współpracy międzypokoleniowej zaplanowano przeprowadzenie warsztatów z członkami Klubu Seniora, harcerzami z Hufca Orłów i pasjonatami historii lokalnej z portalu www.garwolin.org, które będą miały na celu przybliżenie lokalnego aspektu bitwy warszawskiej. Będzie to również znakomita okazja do uświadomienia najmłodszym uczestnikom, jak ważna jest troska o zachowanie pamięci o przodkach. Wynikiem warsztatów będzie gra miejska rozegrana na terenie miasta, która będzie oparta o pomniki i tablice związane z wiktorią z 1920 roku, a tych jest na terenie naszego miasta niemało.

Zwiększamy bezpieczeństwo i dostępność- przenosimy działania do sieci.

Wirtualne muzeum

Mimo iż w Garwolinie nie ma muzeum, pasjonaci historii lokalnej posiadają bogate zbiory prezentujące dziedzictwo naszych przodków – i chętnie je prezentują światu. Potwierdzeniem tego jest sukces wydarzenia jakim była Garwolińska Noc Muzeów bez Muzeum, kiedy to mogliśmy podziwiać m.in. zbiory regionalne Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, m.in. prywatne kolekcje sprzętów domowych, rzemieślniczych i zbiory filatelistyczne. Dlatego też, twórcy projektu postanowili zebrać w jednym miejscu zbiory lokalne w wersji elektronicznej. Pod adresem www.muzeum.garwolin.pl już niedługo będą się tworzyć podwaliny garwolińskiego muzeum. Jeżeli mają Państwo stare zdjęcia, sprzęty domowe, książki i chcielibyście się nimi pochwalić – zapraszamy do nadsyłania zdjęć z krótkim opisem.

Quizy i konkursy online

Mimo iż, ze względów bezpieczeństwa, mamy ograniczoną możliwość dotarcia do mieszkańców miasta i powiatu, proponujemy aktywności online. Organizatorzy przygotowali konkursy wiedzy online – dla dorosłych i dla dzieci z nagrodami. Dodatkowo wzorem Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina chcielibyśmy zaprosić do udziału w zabawy fotograficznej pod hasłem „Podróż w czasie”. Jak będziesz wyglądał w stroju z dawnych lat? Użyj wyobraźni, przeszukaj szafę, nałóż szal i elegancki kapelusz i nominuj znajomych z oznaczeniem: #GARWOLINSKApodroz1920. Najciekawsze kreacje będą nagrodzone. Startujemy z przebierankami i konkursami już jutro, 15 października, obserwujcie profile organizatorów i partnerów: Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej i Miasta Garwolin.

Projekt „Złóż meldunek Marszałkowi” jest realizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną wraz z partnerami: ZHP Hufcem „Orłów” i Miastem Garwolin. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.